Categories: ogrodnictwo

Czym kierować się przy wyborze nasion traw?

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas chciałby posiadać ładny, zadbany trawnik. Aby tak jednak było musimy wysiać trawę dobrej jakości. W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy całe mnóstwo mieszanek nasion, które będą się różnić między innymi przeznaczeniem, składem czy ceną. Zanim dokonamy wyboru określonej mieszanki, zastanówmy się nad tym jakie są nasze oczekiwania. 

Target

Które nasiona są godne uwagi?

Wybierając nasiona traw musimy pamiętać o tym, że wśród podstawowych mieszanek znajdziemy gatunki takie jak: kostrzewa czerwona, rajgras angielski czy mietlica pospolita. Warto pamiętać, że sprzedawane są również mieszanki zawierające życicę wielokwiatową. Godne polecenia są mieszanki, które zawierają co najmniej trzy rodzaje nasion traw. Każdy rodzaj trawy różni się bowiem wymaganiami oraz posiada inne cechy charakterystyczne. Niektóre trawy są bardziej odporne, inne mniej. Wysiew mieszanki kilku rodzajów nasion zwiększa więc nasze szanse na uzyskanie satysfakcjonującego wyglądu trawnika. 

Jakie rodzaje mieszanek traw można wyróżnić?

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu trawnika ozdobnego, sięgniemy po inny rodzaj nasion niż w przypadku, gdybyśmy chcieli stworzyć trawnik użytkowy. Należy bowiem pamiętać, że najważniejszą cechą jaką powinny posiadać trawniki rekreacyjne jest wytrzymałość. Tego rodzaju trawniki bardzo często są bowiem deptane przez użytkowników przydomowych ogrodów. Wspomniany już wcześniej rajgras angielski jest rodzajem trawy, która doskonale sprawdzi się na trawnikach użytkowych oraz sportowych. Jeżeli zaś chodzi o nasiona nadające się do stworzenia trawnika ozdobnego, warto wyróżnić między innymi mietlicę pospolitą czy kostrzewę owczą. Wiele osób decyduje się na trawnik, który będzie zarówno funkcjonalny, ale również atrakcyjny wizualnie. Tym osobom polecana jest między innymi kostrzewa czerwona. Bez względu na to na jaki rodzaj trawnika się zdecydujemy, należy pamiętać o systematycznym nawożeniu go. Nawozy określonego rodzaju bez większych trudności zakupimy w sklepach ogrodniczych. Niezmiernie ważne jest także regularne koszenie trawnika. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym trawa będzie rosła bujniej, a także będzie charakteryzowała się żywszym kolorem.