Categories: rośliny egzotyczne, rośliny klimatyczne

Metody rozmnażania roślin pokojowych

Rozmnażanie roślin domowych

Dobrze rozwijające się rośliny domowe możemy z łatwością rozsadzać. Dotyczy to wielu gatunków, które powszechnie hodowane są w domach oraz w mieszkaniach. Wystarczy jedynie znajomość technik oraz gatunków roślin, które samodzielnie możemy rozmnażać. Istnieje wiele technik, niektóre z nich wykorzystywane są jedynie w przypadku szczególnych roślin.

Podział bryły korzeniowej

Dzielenie korzeni jest metodą stosunkowo prostą, jeśli jest właściwie przeprowadzane to ogrodnik uzyska wysoki procent przyjęć roślin. Dzielimy w ten sposób gatunki, które tworzą rozległy system korzeniowy. Idealnie w ten sposób rozmnaża się aloes, paproć, bluszcz. Zasada jest prosta, na nowej sadzonce powinien być przynajmniej jeden zdrowy pęd z korzeniami. Roślinę wysadza się do nowej doniczki i obficie podlewa. Dobrym pomysłem będzie wymiana podłoża również u rośliny matecznej, która była dzielona.

Sadzonki zielne

W ten sposób rozmnażamy bluszcze, trzykrotki. Ogrodnictwo wymienia wiele roślin, które można dzielić za pomocą tej metody. W przypadku trzykrotki wystarczy na kilka dni włożyć pobraną sadzonkę do naczynia z wodą. Po upływie czasu roślina powinna puszczać korzonki. Oznacza to, że roślina gotowa jest do wsadzenia do podłoża. Po wysadzeniu do ziemi okaz podlewa się.

Sadzonki uzyskiwane z liści

Najpopularniejszą rośliną, którą rozmnaża się przy pomocy rozmnóżek z liści jest sępolia fiołkowa. Z rośliny matecznej pobiera się liść i wsadza się go do podłoża. Po upływie czasu, u nasady liścia wytworzą się korzenie. Podobnie rozmnaża się begonię królewską, peperonię oraz ciborę. Pobrane sadzonki liściowe umieszcza się w bardzo przepuszczalnym podłożu, na przykład w wilgotnym piasku.

Rozmnażanie przez odrosty

Odrosty to małe roślinki, które powstają na roślinie matecznej. Oddzielenie tych roślinek powoduje w szybkim czasie uzyskanie nowego osobnika, który po właściwym ukorzenieniu staje się samodzielny. Odrosty uzyskuje się od wielu gatunków roślin pokojowych, na przykład kaktusy i sukulenty rozmnażają się w ten sposób.