Categories: rośliny egzotyczne

Rośliny dla zapominających o podlewaniu

Mało wymagające rośliny do słonecznego mieszkania

Nie wszystkie rośliny wymagają od właściciela wielkiego zaangażowania w uprawie i pielęgnacji. To bardzo dobra wiadomość zwłaszcza dla osób zapominalskich i zapracowanych. Istnieje grupa roślin, która nie obrazi się na nas za brak regularnego podlewania oraz nawożenia. Do tych botanicznych przyjaciół należą niewątpliwie sukulenty.

Kaktusy i sukulenty – organy adaptacyjne

Wszystkie kaktusy są sukulentami, ale nie wszystkie sukulenty są kaktusami. Ta złota zasada mówi nam wiele o grupie roślin, które zaliczamy do roślin odpornych na długotrwały niedobór wody. Rośliny te wykształciły szereg przystosowań, które warunkują przeżycie w niekorzystnych dla flory warunkach. Chodzi tutaj głównie o brak wody oraz niewystarczającą wilgotność powietrza. Adaptacje w budowie polegają na ograniczeniu parowania wody z powierzchni rośliny. U roślin woda paruje przeważnie z powierzchni liścia. U kaktusów liście zostały przekształcone w kolce. Dodatkowo są one pokryte grubą warstwą wosku, który ogranicza parowanie wody. Rośliny, które są sukulentami spotyka się na całej powierzchni globu, ale najwięcej ich występuje na obszarach pustyń, gdzie klimat jest wyjątkowo niekorzystny dla przedstawicieli flory. Inną adaptacją kaktusów do suchego i gorącego klimatu jest specjalny rodzaj tkanki miękiszowej, który służy do gromadzenia wody. Woda w tkankach sukulentów zamieniana jest w coś w rodzaju śluzu. Dzieje się tak za sprawą dużej ilości pektyn, które wiążą wodę i zatrzymują ją na dłużej.

Małe wymagania, ale jednak wymagania

To łatwe w uprawie rośliny, ale trzeba pamiętać o podlewaniu oraz o zapewnieniu dostępu do światła słonecznego. Kaktusy pochodzą głównie z klimatu gorącego, to jest dla nas wskazówka, że rośliny potrzebują dużej ilości światła. W okresie wyjazdu na tygodniowy lub nieco dłuższy urlop kaktus bez problemu poradzi sobie bez wody. Roślina może nieco się zmarszczyć, po podlaniu wszystko wróci do normy. Warto pamiętać, że w okresie spoczynku zimowego okazy podlewamy bardzo skąpo.